Każdy z nas dochodzi w życiu do momentu, w którym zastanawia się nad tym, czy warto odłożyć sobie dodatkowe pieniądze na wypadek trudniejszych czasów bądź emerytury. Wielu z nas, marząc o zakupie czegoś, musi również daną kwotę uzbierać, co niejednokrotnie trwa nawet kilka lat. Jeśli rozpoczniemy oszczędzanie, musimy jeszcze zastanowić się nad tym, gdzie chcemy ulokować nasze oszczędności. Obecnie rynek bankowy oferuje nam bardzo dużo rozwiązań w kwestii lokowania środków. Konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne oraz inne produkty depozytowe to tylko część tego, co banki mają nam obecnie do zaoferowania. Wciąż jednak najpopularniejszym rodzajem produktu oszczędnościowego są lokaty. Czym są lokaty bankowe? Czy warto korzystać z rankingów lokat bankowych? Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Czym są lokaty bankowe?

Lokata bankowa to najbardziej podstawowy produkt depozytowy, jaki może nam zaoferować każdy bank. W standardowym kształcie lokata to produkt, który ma na celu pomnożenie naszych oszczędności poprzez stałe trzymanie środków na lokacie. Lokata jest otwierana na konkretny okres (6 miesięcy, 1 rok a nawet kilka lat), a po jej zakończeniu na nasze konto osobiste trafiają środki umieszczone na lokacie wraz z odsetkami, które otrzymaliśmy w związku z otwarciem lokaty. Wartość odsetek jest również znana od samego początku. Ze względu na niskie oprocentowanie produktów bankowych, nie są to zawrotne kwoty, jednak zawsze są to dodatkowe pieniądze, które zarobiliśmy za trzymanie oszczędności na danej lokacie.

planowanie finansów

Czy warto śledzić rankingi lokat bankowych?

W procesie wyboru najlepsze lokaty zawsze warto zajrzeć na aktualny ranking lokat bankowych, który pozwoli nam zorientować się w aktualnej ofercie. Każdy z banków ma w swojej ofercie dużo rodzajów lokat a zapoznanie się z ofertą i warunkami każdej z nich zajęłoby nam bardzo dużo czasu. Znacznie lepszym, wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z rankingiem, który od razu podpowie nam, jakie banki oferują obecnie najlepsze warunki lokat bankowych wraz z krótkim opisem wszystkich warunków, jakie należy spełnić.

kobieta

Na co warto zwrócić uwagę przy otwarciu lokaty?

Przed zdecydowaniem się na otwarcie konkretnej lokaty warto dokładnie sprawdzić warunki, na jakich jest ona zawierana. Jak wcześniej wspomniano, obecnie stawki oprocentowania za lokaty są bardzo niskie, jednak banki w celu zachęcenia klientów decydują się na proponowanie specjalnych warunków lokat terminowych. Są to jednak produkty, które choć charakteryzują się lepszym oprocentowaniem, mają kilka warunków, które musimy spełnić. Po pierwsze limit kwotowy. Często banki proponują nam wyższe oprocentowanie, jednak tylko do określonej kwoty. Przykładem może być atrakcyjna lokata oprocentowana na 2.5%, ale tylko do 30 tysięcy złotych. Jeśli wpłacimy na nią 50 tysięcy złotych, jedynie 30 będzie oprocentowane zgodnie z oferowaną stawką. Cała reszta będzie pracowała w oparciu o gorsze, standardowe oprocentowanie. Warto również zwrócić uwagę na okres działania takich lokat – są one z reguły znacznie niższe niż w przypadku standardowych lokat.

Co to są lokaty bankowe?